Cechy dobrego wentylatora

wentylatory

Wentylator to jedno z najczęściej używanych urządzeń schładzających mieszkanie w czasie upalnego lata. Często jest to jedyne urządzenie, które pozwala przetrwać ten trudny, szczególnie dla mieszkańców bloków, okres w roku. Jak jednak wybrać dobrej jakości wentylator, aby jego używanie było możliwie najefektywniejsze?

Od czego zależy efektywność wentylatorów?

wentylatory

Kluczowe dla przyjemnego działania wentylatora i powodowania za jego sprawą uczucia chłodu, jest jego efektywność. Co jednak kryje się pod tym stwierdzeniem? Czy chodzi tylko o jego moc?
Choć moc wentylatora jest ważna, nie jest to jedyny parametr, który wpływa na jego dobre działanie. Chodzi tu przede wszystkim o wydajność. Wentylatory swoją moc mają mniej więcej w zakresie od 30 do 70 watów. Teoretycznie im więcej, tym lepiej, jednak nie oznacza to z góry, że będzie to odpowiedni model. Najbardziej powinno się zwracać uwagę na to, jaki dany model posiada przepływ powietrza. Przyjmuje się, że aby dany wentylator odpowiednio wydajnie pracował w danym pomieszczeniu, jego wydajność powinna być około 3-krotnie wyższa, niż kubatura sześcienna danego pomieszczenia.
Z drugiej jednak strony, zbyt duży przepływ powietrza i zbyt mocny silnik będą powodowały, że wentylator będzie zbyt głośny. Może być przez to uciążliwy w ciągu dnia, lecz zdecydowanie nie do wytrzymania będzie w czasie nocy. Kluczem zatem jest znalezienie takiego modelu, który będzie w sobie łączył wszystkie potrzebne cechy, moc, wydajność i kulturę pracy.

O czym często się zapomina?

Wentylator to nie musi być zwykły wiatrak z silnikiem. Dobrej jakości wentylator może również posiadać kilka bardzo ciekawych, acz rzadko spotykanych funkcji, które z pewnością poprawią jego działanie.
Taką funkcją jest zdecydowanie jonizowanie powietrza. Dzięki nasycaniu go ujemnymi jonami staje się ono znacznie świeższe i przyjemniejsze.
Drugą równie ciekawą funkcją jest umieszczony w urządzeniu nawilżacz powietrza, a także funkcja rozpylania określonego zapachu, co dodatkowo poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu.