Czy porcelana to dobry pomysł na prezent?

Czy porcelana to dobry pomysł na prezent? Na pewno jest to rzecz bardzo przydatna i droga. Wysokiej jakości porcelanowy zestaw do dość znaczny wydatek. Jest to jednak inwestycja w produkty wyjątkowe, które mają jednak bardzo funkcjonalne zastosowanie. Sprawdzą się więc zawsze w sytuacjach, gdy ktoś wprowadza się do nowego domu lub rozpoczyna nowe życie. Dlatego też zestawy porcelanowe od zawsze były prezentami dla młodych, a często także dziedziczonymi z pokolenia na pokolenie. Wtedy panna młoda wnosiła je w posagu. 

Dlaczego porcelana to towar luksusowy?

Jest przede wszystkim piękna i droga. Już samo to wystarczy, aby stała wysoko w rankingu. Kiedyś była wyznacznikiem statusu materialnego rodziny. Był to znaczny wydatek i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić. Dlatego porcelanę dziedziczono. Miała więc również wartość sentymentalną. Dzisiaj w tej kwestii też nie zmieniło się dużo. Nadal piękne i misternie zdobione zestawy i serwisy cieszą się dużym powodzeniem. Zdobią witryny i kredensy. I wciąż wielu wybiera je na prezenty ślubne. 

Najszlachetniejszą odmianą porcelany jest porcelana miękka. 

Ta odmiana porcelany składa się z 25-40% kaolinu, 25-40% skalenia oraz 30-45% kwarcu. Ma nieco mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne niż twarda, ale jej wyjątkowość polega na tym, że może być zdobiona na wiele sposobów i w różnorodnej palecie barw. Dlatego też jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji wyrobów artystycznych. Piękne i misternie zdobione dzbanuszki, filiżanki, wazony, talerze – to właśnie ta odmiana. Te naczynia to prawdziwe dzieła sztuki, nie się więc co dziwić, że są eksponowane w mieszkaniach.

Inne odmiany porcelany 

Wśród innych odmian można jeszcze wyróżnić porcelanę twardą, podstawową, kostną czy wzmocnioną. Nieco tańsze komplety i serwisy produkowane są właśnie z twardej i podstawowej. To z nich jest większość zestawów naczyń w naszych domach. Porcelany twardej nie można ozdabiać i barwić tak bogato jak miękkiej. Mimo to powstają z niej piękne serie, które zdecydowanie dodają klimatu nakryciom stołów. 

Z czego słynie porcelana Karolina? Każda jej seria to małe dzieło sztuki. Idealnie wypalona, ma niepowtarzalny urok, ergonomiczne formy, wyjątkowe zdobienia, wykończenia i desenie. Co ważne,

z powodzeniem można ją czyścić w zmywarkach oraz używać 

w mikrofalówkach. Jest świetnym pomysłem na prezent. 

Ciekawostki o porcelanie

Z czego jeszcze słynie porcelana Karolina? 

– Każda prawdziwa porcelana przepuszcza światło. Jest to jej wyjątkowy znak szczególny, ponieważ nie potrafi tego żaden inny rodzaj ceramiki. 

– Jest biała. Im bielsza, tym podobno lepsza jej jakość. 

– Nie przepuszcza wody. Nie można tego na przykład powiedzieć 

o fajansie, który czasem trudno od niej odróżnić. Z tego powodu musi być pokrywany specjalną powłoką chroniącą przed przemięknięciem. 

– Jest niezwykle cienka i delikatna. Im cieńsza, tym wyższa cena.

– Prawdziwa porcelana wydaje podobno charakterystyczny ton, gdy się w nią uderzy. Oczywiście potrafią to odróżnić tylko prawdziwi znawcy tematu.