Pielęgnacja trawnika

Wiele osób marzy o pięknej i bujnej trawie w swoim ogrodzie, jednak dużo z nich zdaje sobie sprawę z tego, że proces jej hodowania może być naprawdę długi i często bardzo wymagający.

Jak dbać o trawę?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, jaki rodzaj trawy będzie najlepiej dostosowany do gleby, na której ma być ona sadzona. Przeważnie zaleca się, aby gleba pod trawę utrzymywała PH pomiędzy 5.5 a 6.5. Są to oczywiście liczby bardzo umowne, ponieważ każdy rodzaj trawy charakteryzuje się innymi potrzebami, mimo to należy pamiętać o tym, że trawa lubi ziemię, która jest lekko kwaśna. Aby uzyskać ten efekt można stosować różne nawozy zakwaszające glebę, należy jednak zachować umiar i cały czas kontrolować jakość ziemi. Jeśli jednak problemem jest zbyt kwaśna gleba, dobrym rozwiązaniem może okazać się wapno – ma ono bowiem silne właściwości odkwaszające.

Wybór kosiarki do trawy

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji trawnika jest zdecydowanie kosiarka do trawy. To właśnie od sprzętu zależy to, jak będzie wyglądać trawa – należy zwrócić uwagę na to czy ostrza kosiarki są odpowiedniego kształtu, ponieważ jeśli będą one zbyt tępe mogą po prostu rwać trawę zamiast jej ciąć, co w konsekwencji powoduje efekt nieestetycznych łysych placów na trawniku. Przy wyborze kosiarki do trawy warto też kierować się wygodą. Dla osób, które nie przepadają za koszeniem trawy dobrym pomysłem może być kosiarka traktorek. Jest to urządzenie jeżdzące, które wyglądam przypomina mały traktor (stąd właśnie nazwa). Urządzenia tego typu często łączą w sobie wiele innych funkcji poza koszeniem, dlatego decydują się na nie przeważnie osoby, które posiadają dużą powierzchnię, na której rośnie trawa (lub inne rośliny, które wymagają regularnej pielęgnacji). Jeśli jednak kosiarka ręczna nie jest dużym problemem, warto zainwestować właśnie w nią, ponieważ jej cena jest znacznie niższa. Oprócz tego dużą zaletą kosiarki ręcznej jest to, że jest ona w stanie dotrzeć nawet do najmniejszych zakamarków, dzięki czemu trawnik będzie wyglądał schludnie i elegancko