Kiedy rozpocząć naukę jedzenia sztućcami?

Choć wydają się być trywialną sprawą, wcale tak nie jest. Sztućce dla dziecka muszą być nie tylko kolorowe i cieszące oko, ale przede wszystkim sprawdzone i bezpieczne dla malucha. Kiedy natomiast rozpocząć naukę samodzielnego posługiwania się nimi? Odpowiedź może być tylko jedna: jak najwcześniej.

Sztućce dla dzieci poniżej 2 roku życia muszą być wykonane z materiałów w stu procentach bezpiecznych dla dziecka – tutaj najlepiej sprawdzi się żywica termoplastyczna lub tworzywo sztuczne. Bardzo ważne jest także to, aby krawędzie były gładkie i zaokrąglone, co pozwoli uniknąć skaleczeń. Istotny jest także odpowiedni uchwyt łyżeczki lub widelczyka, który pozwoli pewnie trzymać sztućce w rączkach.

W momencie, gdy zauważymy, że sztućce dla dzieci to za mało, czas przejść z zestawu dziecięcego na zestaw ”dorosły”. W jego skład wchodzi nie tylko łyżka i widelec, ale także nóż wykonany ze stali nierdzewnej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na odpowiednią długość sztućców oraz ich prawidłowe wyważenie, co zagwarantuje łatwość posługiwania się nimi. Alternatywą dla tradycyjnego noża jest także rozdrabniacz przypominający miniaturową motykę. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza na początku nauki.