Kiedy warto zdecydować się na plafon?

Plafon to dość specyficzna odmiana lampy sufitowej, która od pozostałych lamp różni się tym, iż nie jest zawieszana na żadnych drucikach czy sznureczkach, ponieważ przytwierdza się ją bezpośrednio do sufitu, ewentualnie do ściany (to drugie rozwiązanie jest stosowane znacznie rzadziej). Używa się jej zwykle tam, gdzie pojawia się problem z wykorzystaniem klasycznych żyrandoli i lamp wiszących. Za sprawą plafonów można zwiększyć funkcjonalność oświetlenia, ale też i wzbogacić wygląd niemalże każdej aranżacji.

Uniwersalne zastosowania

Plafon drewno (więcej), ze względu na swój naturalny materiał wykonania, cudownie wkomponuje się w każdą skandynawską aranżację, łącząc się z równie drewnianymi frontami mebli, białymi ścianami i innymi tworzywami nawiązującymi do natury. Z kolei ten geometryczny wykonany z czarnego metalowego pręta doskonale podkreśli nowoczesny wizerunek wnętrza. Plafony mogą sprytnie łączyć się z najróżniejszymi stylami. Dzięki temu, że nie są aż tak bardzo widoczne w pomieszczeniu jak tradycyjne wiszące lampy (w końcu mało kto spogląda od razu na sufit), nigdy nie przytłoczą wnętrz, jedynie próbując podkreślić nadany im już charakter. Widać po nich tę wysoką estetykę. Plafony są niewymuszonymi i subtelnymi dekoracjami, które raczej nie mają kontrastować z wnętrzem, a mają się z nim łączyć.

Do każdego pomieszczenia

Lampy mocowane na suficie czy ścianie mogą pasować i do różnych stylów, i do różnych pomieszczeń. Zwykle używa się ich jednak na mniejszych przestrzeniach. Plafon drewno to wybór wprost idealny dla niewielkiego salonu o obniżonym suficie, jak również i dla skandynawskiej łazienki albo przejściowego pomieszczenia, czyli chociażby przedpokoju. A co z większymi pokojami? Plafony też mogą się w nich pojawić, choć tutaj trzeba by już zastanowić się nad tym, jakiego efektu się od nich oczekuje. Surowe proste lampy w większych rozmiarach, przymocowane właśnie do sufitu, mogą zaprezentować się super efektownie w nowoczesnym salonie o wysokim stropie i imponującym metrażu. Nie będą jednak pasować do dużych wnętrz w stylu klasycznym. W ich przypadku lepiej mimo wszystko pójść w stronę tradycyjnych żyrandoli.

Efektywne rozwiązanie dla każdego

Dekoracyjny aspekt jest oczywiście bardzo ważny, ale równie ważne jest to, że za sprawą plafonów drewnianych można uzyskać idealne oświetlenie każdego wnętrza. Efektywnie rozpraszają one światło. Sprawiają, że dociera ono w równym stopniu do każdego zakątka pomieszczenia. Pokój zostaje pięknie, ale też i delikatnie oświetlony.