Klasyka kontra nowoczesność

dywany vintage

Osoby urządzające wnętrza najczęściej wykorzystują jeden z popularnych w danym okresie stylów. Obecnie dużą popularnością cieszy się styl nowoczesny, charakteryzujący się niewielką ilością detali, w którym łączy się różne faktury i materiały. Do łask wracają też pomieszczenia typu vintage urządzone w sposób nawiązujący do trendów obowiązujących w XX wieku.

Dywany vintage z naturalnych i syntetycznych materiałów

Jednym z elementów wyposażenia wnętrz urządzonych w stylu nawiązującym do okresu PRL-u są dywany vintage. Ich charakterystyczną cechą jest wyraziste wzornictwo układające się w geometryczne wzory lub nawiązujące do motywów kwiatowych. Tradycyjne produkty wytwarzane są z naturalnych materiałów, takich jak wełna lub bawełna. W związku z tym, że tego rodzaju dywany są stosunkowo drogie, w sprzedaży dostępne są także wyroby syntetyczne utrzymane w stylu vintage. Zastosowanie syntetycznych włókien wpływa nie tylko na niższą cenę, ale i na zwiększenie trwałości tego rodzaju produktów, a także ułatwia ich czyszczenie.

Dywany przeznaczone do nowoczesnych wnętrz

dywany vintage

Oprócz dywanów vintage w sklepach znaleźć można również wyroby, które znakomicie sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym stylu. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy włochacze, czyli dywany typu shaggy. Ich charakterystyczną cechą jest miękkie włosie, którego długość może dochodzić do 10 cm. Tego rodzaju dywany posiadają zwykle jednolitą barwę, dlatego znakomicie sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach. Najchętniej wybierane przez klientów są produkty w szarym kolorze. W sprzedaży bez trudu znaleźć można również modele w innych, bardziej wyrazistych barwach. Różnica pomiędzy dywanami klasycznymi, a nowoczesnymi dotyczy też ich wielkości i kształtu. Dawniej największą popularnością cieszyły się duże modele kwadratowe. Obecnie chętniej wybierane są mniejsze egzemplarze w kształcie koła lub prostokąta, które są łatwiejsze w czyszczeniu i pełnią funkcję dekoracyjną oraz ozdobną.