Na co zwrócić uwagę poszukując keksówki?

Formy do wypieków to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Osoby przyrządzające wiele ciast lub piekące chleb i pasztety powinny posiadać dobre i wytrzymałe blaszki prostokątne. Keksówka wykonywana jest z wielu różnych materiałów, a dopasowanie właściwego modelu z pewnością uprzyjemni gotowanie. Jak wybrać keksówkę odpowiednią dla siebie?

Wybór odpowiedniego materiału

Formy do ciast tworzone są z aluminium, stali, silikonu i ceramiki. Te ostatnie często uznaje się za wyjątkowo korzystne rozwiązanie. Model wykonany z naturalnego materiału jest przyjazny i neutralny dla żywności. Tego typu akcesoria charakteryzuje również trwałość i odporność na uszkodzenia. Możliwe jest przyrządzanie w nich wielu potraw, takich jak chleb na zakwasie. Ceramiczne formy posiadają również wyjątkowe walory estetyczne i doskonale podkreślą charakter rustykalnej kuchni, w której panuje domowa atmosfera. Do najczęściej spotykanych form należą akcesoria aluminiowe. Są lekkie i łatwo dostępne oraz szybko się nagrzewają. W ich przypadku szczególnie istotne jest jednak zwrócenie uwagi na jakość. Doskonale nadają się do pieczenia ciast i pasztetów, konieczne jest jednak smarowanie ich tłuszczem przed każdym użyciem.

Jakie jeszcze formy warto wziąć pod uwagę?

Za cenione akcesoria kuchenne uznaje się między innymi keksówki stalowe wyposażone w powłokę nieprzywierającą. Tego typu modele są trwałe i nie wymagają natłuszczania. Używając ich należy jednak uważać, aby nie zarysować teflonowej warstwy. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się silikonowe formy do wypieku. Ciasto nie przywiera do ich powierzchni, a jego wyjmowanie jest wyjątkowo łatwe. Silikon jest odporny na bardzo wysokie i niskie temperatury, dzięki czemu tego typu formy są też stosunkowo trwałe. Keksówkę z wysokiej jakości sztucznego tworzywa łatwo będzie myć i przechowywać. Wybrany model powinien być dopasowany do zapotrzebowania, częstotliwości pieczenia i rodzaju potraw. Przemyślany wybór umożliwi odnalezienie korzystnego rozwiązania.