Nowoczesne czy klasyczne talerze – jakie wybrać?

Wybór zastawy stołowej nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim w sklepach dostępnych jest wiele różnego rodzaju zestawów w nowoczesnej i klasycznej odsłonie. Z pewnością nawet najbardziej wymagające osoby znajdą idealną zastawę dla siebie.

Klasyczne talerze białe, a może czarne kwadratowe?

Jeszcze kilka lat temu na stołach najczęściej można było znaleźć klasyczne białe okrągłe talerze o różnej wielkości i pojemności. Od paru lat producenci zastaw stołowych oferują ciekawe wzornictwo, które niekiedy zapiera dech w piersiach. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudzają kwadratowe i prostokątne duże talerze z atrakcyjnymi zdobieniami. Taką zastawę niejednokrotnie można zobaczyć także w eleganckich restauracjach. Na pewno warto postawić na zestaw wysokiej jakości, który będzie użytkowany przez wiele lat, zachowując swój pierwotny blask.

Porcelana, szkło hartowane czy kamionka?

Podczas wyboru zastawy stołowej należy dokładnie przemyśleć, z jakiego materiału ma być ona wykonana. Najpopularniejsza jest oczywiście polska porcelana, która cieszy się także dużym zainteresowaniem za granicą. Naczynia wykonane z porcelany są niezwykle eleganckie, trwałe i stylowe. Można zdecydować się również na szklaną zastawę, ale wykonaną jedynie ze szkła hartowanego odpornego na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Pięknie prezentują się także naczynia kamionkowe, które nie odbiegają jakością od porcelany czy szkła. Każdy z tych materiałów ma innych charakter, który warto dobrać do własnego gustu.

Na ile osób kupić zastawę stołową?

Ilość talerzy musi być dopasowana do wielkości gospodarstwa domowego. Na co dzień najczęściej wystarczy zestaw dla 4 lub 6 osób. W przypadku większych spotkań rodzinnych z pewnością przyda się zestaw dla 12 osób. Na pewno warto zainwestować w komplet, gdyż naczynia z różnych serii nie wyglądają zbyt estetycznie. Dobrej jakości zastawy stołowe nie są bardzo kosztowne, a zważywszy na ich wytrzymałość i długą żywotność mogą okazać się tańsze niż niskiej klasy talerze wykonane ze słabej jakości materiałów.