Świetlówki liniowe: jak dokonać wyboru? Co zawierają w środku?

Świetlówki liniowe są dostępne od dziesięcioleci. Wymagają one specjalnych stateczników, które przekształcają prąd zmienny z gniazdka ściennego w prąd stały o wysokim napięciu, niezbędny do działania świetlówek. Jak działają? Jak je wybierać?

Jak działa świetlówka liniowa?

Świetlówka liniowa ma dwie elektrody, krótszą i nieco dłuższą, które znajdują się na jej końcach i łączą ze statecznikiem. Statecznik dostarcza napięcia i prądu potrzebnego do wytworzenia wysokiej jasności światła białego przez promieniowanie ultrafioletowe UV.

Ponieważ zawierają rtęć, a ta jest uważana za materiał toksyczny, lampy te nie mogą być poddawane recyklingowi i muszą być odpowiednio utylizowane.

Większość producentów zaleca wymianę po 10 000 godzinach pracy lub po 10 latach, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Wytwarzają mniej ciepła niż zwykłe żarówki, więc jest mniej prawdopodobne, że doprowadzą do pożaru.

Ponieważ wytwarzają znacznie mniej ciepła niż żarówki, mają niższe zapotrzebowanie na chłodzenie. Oznacza to możliwość wykorzystania mniejszych, bardziej energooszczędnych klimatyzatorów.

Czym kierować się w trakcie zakupu świetlówki liniowej?

świetlówki linioweJest kilka parametrów, które będą miały wpływ na wybór świetlówek liniowych.

Ważny jest stosunek lumenów do watów. Im wyższy współczynnik lumenów/wat, tym lepszy strumień świetlny; im niższy współczynnik lumenów/wat, tym bardziej energooszczędna będzie oprawa.

CRI (color rendering index) mierzy jak dobrze źródło światła może oddać zarówno jasne jak i ciemne kolory. Jest to ważne dla profesjonalnych zastosowań.

Temperatura barwowa mierzona jest w stopniach Kelvina od 2200K (ciepła żółć) do 6500K (jasna biel). 3200K jest uważana za standardową i naturalną barwę dla większości zastosowań.

Dobry sklep jest również ważny, bo łatwiej i wygodniej kupuje się przez internet oszczędzając przy tym sporo czasu, ale i należy pamiętać aby przesyłka była bezpieczna i nic się nie potłukło. Polecam zatem sklep Hurtownia Światła, gdzie mamy pewność najwyższej jakości zarówno produktów jak i bezpiecznej wysyłki.