Wybór lampy do pracy i nauki

Lampy biurkowe

Jeśli chcemy kupić lampę do pracy, to oprócz wspomnianych już wymagań dotyczących natężenia światła, nie mniej ważnymi cechami są współczynnik oddawania barw, czyli to, jak przyjemne dla oczu jest światło, oraz temperatura światła. Do miejsca pracy najlepiej wybrać odcienie neutralne lub chłodne – są one ożywcze i odpowiednie do pracy, natomiast ciepłe światło jest relaksujące.

Lampy z klipsami, zaciskami i z ruchomą stopką

Klips lub zacisk do lampy roboczej to ten sam typ mocowania, o którym mowa powyżej. Stopka jest ruchoma i elastyczna, co pozwala na zmianę kąta nachylenia lampy i obracanie jej o 360 stopni. Właściwości te zapewnia mechanizm obrotowy na stopie, która może być przegubowa lub po prostu elastyczna. Ważna jest również możliwość regulacji wysokości urządzenia.

Wybór miejsca na lampę biurkową

Lampa biurkowa to nie jedyny sposób na zorganizowanie stanowiska pracy. Musi być również prawidłowo umiejscowiona. Prawidłowe ustawienie źródła światła zależy od wzrostu osoby, typu i mocy lampy oraz wielkości i kształtu klosza. Im jaśniejsze źródło światła, tym wyżej powinno być umieszczone nad powierzchnią roboczą. Górna listwa instalacji nie powinna znajdować się wyżej niż na wysokości oczu. Ustaw lampę w taki sposób, aby światło padało w lewo, jeśli piszesz prawą ręką, lub w prawo, jeśli piszesz lewą ręką.

Lampa biurkowa jako element wyposażenia wnętrza

O ile w przypadku lampy biurowej ważna jest jej funkcja praktyczna, o tyle w przypadku lampy do wnętrz ważna jest jej funkcja dekoracyjna. Kiedy więc zaczynamy rozmawiać o tego rodzaju lampie biurkowej, powinniśmy zwrócić uwagę na styl i charakter pomieszczenia, które ma ona oświetlać. Sporo różnych lamp biurkowych można znaleźć w sklepie specjalizującym się w oświetleniu, czyli Elampy: https://www.elampy.pl/lampy-biurkowe. Duży wybór i dobre ceny sprawiają, że każdy powinien znaleźć coś do swoich potrzeb.